Haber Detayı
10 Kasım 2016 - Perşembe 14:43
 
Doç. Dr. Bayram “Çuvaşları” Anlattı.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nde her hafta konusunda uzman isimler etimolojiden edebiyata, sanattan tarihe kadar çeşitli konularda takipçileriyle buluşmaya devam ediyor. Geleneksel hale gelen Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırma Merkezi’nin konferansları dizisinde bu haftada devam edildi. Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk lehçeleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram, konak sohbetlerine konuk oldu.
- Haberi
Doç. Dr. Bayram “Çuvaşları” Anlattı.

Her hafta farklı konu ve konularda konusunda uzman isimleri Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nde vatandaşlarla buluşturan Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik Türkiye de “Çuvaşlar” üzerine çalışan önemli bir ismi Adanalılarla buluşturduklarını söyledi. Prof. Dr. Abik’in Doç. Dr. Bayram’ı takdiminin ardından Doç. Dr. Bayram  “İdil-Ural’ın Gayrimüslim Türkleri: Çuvaşlar” adlı sunumunu gerçekleştirdi. 

 

İdil-Ural’ın Gayrimüslim Türkleri: Çuvaşlar

Geniş katılımın gözlendiği konak sohbetlerinde Doç. Dr. Bayram slaytlar eşliğinde Çuvaş Türklerini anlattı. Doç. Dr. Bayram, Çuvaşların Orta İdil Bölgesi’nde özerk Çuvaşistan Cumhuriyeti'nde yaşamakta olan, Türkçe konuşan yaklaşık 2 milyon nüfuslu bir Türk halkı olduğunu söyledi. 

Ortodoks Hristiyan olan iki Türk halkından birinin Çuvaşlar olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Bayram konuklara Çuvaşların kültürel sanatsal birçok yönünü anlattı. Konferansın sonunda Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik Doç. Dr. Bayram’a teşekkür plaketi takdim etti. Konferans anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doç., Dr., Bayram, “Çuvaşları”, Anlattı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı